• Türkçe
  • İngilizce
  • Arapça

Obezite Cerrahisi

Obezite çok ciddi sağlık sorunlarına yol açan ve maalesef yaşam süresini kısaltabilen bir hastalıktır. Obezitenin tanımlanması ve sınıflaması için Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO- World HealthOrginization) Vücut Kitle İndeksi (VKİ) hesaplaması kullanmaktadır. Vücut ağırlığının boyun metrekaresine bölünmesi ile oluşan bir sabitedir.. VKİ 30’un üzerinde olan bireyler obez olarak değerlendirilir.

Obezitenin sıklığı tüm dünyada giderek artmaktadır. Vücut Kitle İndeksi 30kg/m2nin üzerinde ise mutlaka tedavi edilmelidir. Öncelikle konservatif yöntemler dediğimiz diyet, spor, akupunktur ve bazı ilaçlar kullanılarak yapılan tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır. Obezitenin olası endokrinolojik sebepleri, tüm obez hastalarda bu sebepler %1 den daha az görülse de ilk etapta araştırılmalıdır.

En az 2 diyet programı veya 6 altı aylık diyetten sonra kilo veremeyen veya kilo verdikten sonra eski kilolarına geri dönen morbidobezler obezite cerrahisi adayıdır.

Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi, sağlık problemleri oluşturacak ağırlıkta, diyet ve egzersiz gibi metodlarla çözülememiş aşırı kilo sorununun çözümü için sindirim sistemi üzerinde uygulanan bir grup cerrahi yöntemi içeren bir terimdir. Uluslararası kılavuzlara göre obezite cerrahisinin uygun olduğu grup Morbid Obezite olarak adlandırılan gruba giren hastalardır. Buna göre, vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olanlar ile 35 ve üzerinde olup, yanısıra Tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi veya diğer solunum problemleri, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması, osteoartrit, lipid anomalileri, kalp hastalıkları gibi bir veya birden çok yandaş hastalığı olanlar obezite cerrahisi için adaydır. Bu hastaların alkol ve ilaç bağımlısı olmamaları ve ciddi psikolojik rahatsızlıkları olmaması gerekmektedir.